Westinghouse V48M28B30R 30kVA Dry Type Transformer 480V/208-120V NEMA 1 – image 1
Swipe
Westinghouse V48M28B30R 30kVA Dry Type Transformer 480V/208-120V NEMA 1
Specifications
Part Number
V48M28B30R
Manufacturer
Westinghouse
Condition
Used
Enclosure Type
Indoor
Serial Number
T406
Transformer Kva
30
Transformer Voltage High
480 Volt
Transformer Voltage Low
208/120 Volt
In Stock1 Used unit available
Description
30kVA Pri 480V Sec 208/120V 3PH Transformer Westinghouse V48M28B30R Item pictured will be the exact item you receive unless multiple quantities are listed. Please review all pictures carefully. Please ask any questions prior to purchase. This item requires freight shipping due to its weight. Please message for a shipping quote prior to purchasing. Shipping is not included in the purchase price of this item. Thank you, Brilliant Electrical Supply. Location: Anthony Road A05- 23 Dimensions: 15" L x 21" W x 30" H Weight: 310 lb